Medencék fűtése napkollektorral


A legjobb hatásfok!

 

 

Medencék építése jelentős befektetést igényel, és üzemeltetésük is költséges. Ugyanakkor komfortosan csak akkor használhatók, ha vizüket fűteni lehet. Ha ezt hagyományos energiával (kazán, elektromos fűtés) tesszük, az újabb költséget és környezetszennyezést eredményez.
A medencéket fűthetjük napkollektorral is! A szabadtéri medencék fűtése a nyári félévben szükséges, amikor a napsugárzás bőven a rendelkezésre áll. A napkollektorok szempontjából a medencék fűtése a legjobb hatásfokú üzemmód, hiszen erős napsütés és meleg levegőhőmérséklet mellett viszonylag hideg vizet kell fűteniük. Napkollektorokkal a medencék használati ideje kb. három hónappal meghosszabbítható, használatuk a magasabb vízhőmérséklettel komfortosabbá tehető. Fedett, beltéri medencék esetében a napkollektorokkal a medencék fűtésének éves költsége 60-80%-kal csökkenthető.


 

A medencék hőveszteségét elsősorban a párolgás okozza, ami a szabad vízfelülettel arányos. Ezért a szükséges napkollektor felületet a vízfelület nagyságához viszonyítva célszerű megadni.
Megfelelő vízhőmérséklet akkor érhető el, ha a napkollektorok felülete a medence vízfelület felével, vagy még inkább a teljes vízfelülettel egyezik meg. További hőmérséklet növekedés érhető el, ha a medencéket éjszaka, és a használati időn kívül , a víz felszínén úszó fóliával letakarják.

Szelektív napkollektorokkal a vízforgató-szűrő körbe épített hőcserélőn keresztül lehet fűteni. Ha a kollektoron kívül kazánnal is fűtik a medencét, akkor még egy hőcserélőt kell beépíteni a kollektoros hőcserélő után.


 

Beltéri medencék esetén, vagy ha a szabadtéri medencéhez közel van a lakóépület, a napkollektoros medencefűtést célszerű kombinálni a használati melegvíz készítéssel. Ekkor a kollektorok a medencét és a melegvíz tárolót is fűtik. Az átkapcsolás automatikusan, motoros váltószeleppel történik. Megfelelő napsütés esetén a kollektorok először a melegvíztárolót fűtik fel, utána váltanak át a medence fűtésére.